Scopri gli speciali mieli del Mediterraneo

Med z pomarančových kvetov

Pomarančovník (Citrus sinensis) je ovocný strom patriaci do čeľade Rutaceae, so zaoblenou korunou, ktorá môže dosiahnuť až 2-6 metrov, s predĺženými a dužinatými listami a bielymi kvetmi. Výhonky sú vždy zelené a konáre pravidelné.

Ovocie predstavuje hesperídium; pri rôznych druhoch sa konzumuje endokarp (pomaranč, mandarínka, citrón, grapefruit) alebo sa epikarp (kôra) používa na extrakciu aromatických esencií (bergamot). Sú to druhy pochádzajúce z Ázie a pestujú sa v Taliansku v južných a ostrovných oblastiach, kde je podnebie také, ktoré umožňuje ich rozvoj (pás oleo-ceratónia).

Kvitnutie citrusových hájov, ku ktorému dochádza od marca do mája, je jemné a jedinečné. Pomarančové kvety sú biele s takou nepoškvrnenou farbou, že sa stávajú symbolom čistoty, ktorý sa pre nevesty používa dodnes.

Okolo stromov a včelín je však cítiť pomarančovníkový kvet. Včely silne priťahujú kvety pomarančovníka, voňavé a bohaté na nektár tak, že neberú do úvahy iné kvety a venujú sa výlučne tomuto.

Kvet citrusového ovocia sa v taliančine nazýva „zagara“, toto slovo pochádza z arabských výrazov „zahara“ svietiť, trblietať sa bielym a „zahr“ kvet.

Med zlatožltej farby, so sviežou a intenzívnou vôňou kvetov a ovocia dodáva sladké a jemné vnemy.

Medzi jeho prednosti patrí, že sa považuje za prirodzené sedatívum nervového systému. Je indikovaný proti úzkosti, nespavosti a nervovému vzrušeniu.

Má protikŕčové a sedatívne vlastnosti, hojí vredy s antibakteriálnym a protizápalovým účinkom.

Je to jeden z najobľúbenejších stolových medov, pretože jeho kvetinová vôňa sa hodí ku všetkým príchutiam. Vynikajúce do dezertov a zmiešané s jogurtom, výborné sladidlo do teplých i studených nápojov a ideálne pre deti.

Med z pomarančových kvetov je extrahovaný za studena nie je vystavený vysokým teplotám, pričom si zachováva všetky nutričné ​​vlastnosti.

Med z kvetov stredomorského maquisu

Na produkcii tohto nektáru sa podieľa rôznorodé množstvo rastlín. 

Medzi sardínske nektárovité druhy, všetky patriace do oblasti Stredozemného mora, zaraďujeme tie najvýznamnejšie, ktoré naše včely navštevujú, a to: asfodel, cistus, vresovec, levanduľa, alaterno, rozmarín, hruška, rôzne bodliaky a pod.

Od februára do mája sa časť úľov odváža do hôr na výrobu tohto špeciálneho medu. V tomto období včely navštevujú množstvo kvetov rôznych druhov, kde zbierajú nektáre a peľ, ktoré kombinujú vo vnútri úľa, aby získali výnimočný med s rôznymi nuansami.

Jeho charakteristická chuť veľmi dobre vyniká v porovnaní s inými millefiori napriek sezónnej variabilite. S intenzívnou, rozhodujúcou, plnou chuťou je súhrnom všetkých rôznych zložiek krajiny.

Veľmi výživný med; má detoxikačný, tonizujúci, črevný regulátorový účinok. Bohatý na minerálne látky je užitočný pri chudokrvnosti. Pomáha aj pri ochoreniach dýchacích ciest. 

Ideálne na čerstvý syr spojený s hruškovým lekvárom, výborná kombinácia s kari a balzamikovým octom na dochutenie grilovaného mäsa. Skombinujte ho so stredne vyzretými syrmi, tradičnými dezertmi a ďalšími. 

Med z kvetov stredomorského maquisu je extrahovaný za studena nie je vystavený vysokým teplotám, pričom si zachováva všetky nutričné ​​vlastnosti.